Príjemné popoludnie
Elektronika - Poznámky z knihy II.A - časť III.

Deliče frekvencie

       Delič frekvencieje elektronický obvod, na výstupe ktorého získava­me obdĺžnikové napätie s polovičnou frekvenciouvzhľadom na frekven­ciu vstupného obdĺžnikového napätia.

           Na realizáciu deliča frekvencie možno použiť bistabilný preklápací obvod,ktorý má v bázovom obvode svojich tranzistorov zapojené diódové hradlátak, ako je čiarkovane naznačené na obr. 7.10.Jedno­ smerná vodivosť diód spôsobuje, že na bázy tranzistorov sa dostanú len záporné spúšťacie impulzy, získané deriváciou vstupných obdĺžnikových impulzov, ktorých frekvencia sa má deliť. Záporný

Obr.7.11. Časové priebehy v deliči frekvencie>

napäťový impulz prejde len diódou, ktorá je pripojená na bázu práve otvoreného tranzistora, pretože katóda diódy (cez rezistor Rva otvorený tranzistor) je zápornejšia ako anóda.

            Časové priebehy napätia v deliči frekvencie znázorňuje obr. 7.11.

Počítadlá impulzov

Opísaný delič frekvencie sa nazýva aj dvojkový delič frekvencie alebo dvojkové počítadlo, pretože dva vstupné impulzy spôsobia jeden výstup­ný impulz.
Ak výstupné impulzy z jedného dvojkového počítadla privedieme na vstup. nasledujúceho dvojkového počítadla, frekvencia jeho výstupných impulzov bude 2-krát nižšia ako frekvencia vstupných impulzov pri­chádzajúcich do prv& acute;ho počítadla. Pre N dvojkových počítadiel zapojených uvedeným spôsobom za sebou bude frekvencia výstupných impulzov 2N-krát nižšia.

Zdroje pílovitého napätia

S napätím pílovitého priebehu sa stretávame pri elektrostatickom vychyľovaní elektrónových lúčov v obrazovkách. Časový priebeh pílovi­tého napätiaznázorňuje obr. 7.12. V Čase T1   (činný beh) narastá napätie až na svoju maximálnu hodnotu lineárne s časom. V čase T2 (spätný beh) klesá napätie na nulovú hodnotu.


Obr. 7.12. Pílovitý priebeh napätia

Napätie pílovitého priebehu získavame na kondenzátore, ktorý sa nabíja konštantným prúdom. Prúd pílovitého priebehu vzniká v cievke, na ktorej udržiavame konštantné napätie.

Príklad zapojenia zdroja pílovitého napätia je na obr. 7.13. V čase, keď je tranzistor T1 zatvorený záporným napäťovým impulzom na báze, kondenzátor C sa nabíja zo zdroja Ucc cez emitor a kolektor tranzisto­ra . Napätie u2 na kondenzátore C narastá takmer lineárne, pretože ak predpokladáme, že diferenciálny výstupný odpor tranzistora je 1. / h12 dosť veľký, tranzistorom prechádza konštantný prúd. Časová konštanta nabíjania má byť čo najväčšia.

Obr. 7.13. Zdroj pílovitého napätia
V čase, kedy je tranzistor T1 otvorený kladným napäťovým impulzom na báze, nabitý kondenzátor sa vybije cez malý vnútorný odpor tranzistora. Časová konštanta vybíjacieho obvodu má byť malá. Po zatvorení tranzistora T1sa dej opakuje.
 
© 2007 - 2009, Ľuboš08.web